Okres Benešov – SDH Olbramovice: Václav Vojta, Karel Macháček

Okres Benešov – SDH Vrchotice: Karel Peterka

Okres Benešov – SDH Jankov: Josef Jelínek

Okres Příbram – SDH Petrovice: Eduard Hošek

Okres Příbram – SDH Jesenice: Václav Zavadil

 

Jména členů Sboru dobrovolných hasičů Olbramovice, Václava Vojty a Karla Macháčka, jsou z válečných dějin výrazně spjata s rokem 1944, kdy se v červnu zúčastnili tajného kurzu ve výcvikovém středisku v hotelu Zvon v Českých Budějovicích. Společně s nimi byli z politického okresu Sedlčany[1] přítomni také Karel Peterka z Vrchotic, Václav Zavadil z Jesenice, Eduard Hošek z Petrovic a Josef Jelínek z Jankova. [2]

Tajný kurz v Českých Budějovicích probíhal celkem šest dnů a jeho cílem bylo zasvětit přítomné účastníky do podzemního odbojového hnutí. Navenek byly kurzy prezentovány jako běžná součást hasičského výcviku. Německý represivní aparát však pracoval bohužel neméně intenzívně, proto byl skutečný smysl a cíl těchto kurzů posléze odhalen a nastalo rozsáhlé zatýkání. Dne 24. července byl zatčen zemský velitel hasičstva Bohdan Wegner z Mladé Vožice a po dalších účastnících bylo intenzívně pátráno.

Většina účastníků byla zatčena ve dnech 15. až 16. prosince 1944. Byli odvezeni do věznice Okresního soudu v Benešově a zde podrobeni výslechu. Nacisté neváhali použít různé nelidské donucovací prostředky, aby donutili vyslýchané zdánlivě „dobrovolně“ podepsat jejich přiznání k účasti na odbojovém hnutí.

V únoru 1945 došlo k převozu všech zatčených do terezínské Malé pevnosti, kde: „…byli pak vysíláni na různé otrocké práce – do dolu Richard u Litoměřic, do Ústí nad Labem nebo na kopání zákopů mezi Terezínem a Litoměřicemi.“[3]  Ti, kteří přežili, se po válce vrátili domů s podlomeným zdravím.

 

Stručně o jednotlivých hasičích z odboje na Sedlčansku:

  • Václav Vojta – řídící učitel z Olbramovic, v Terezíně měl být popraven, k popravě ale naštěstí nedošlo. Vězněn byl do 6. května 1945. Vrátil se s podlomeným zdravím. V roce 1941 byl zvolen starostou sboru, rovněž pak po osvobození v roce 1946.
  • Karel Macháček – železničář a rolník, žil v Olbramovicích čp. 52. Byl zatčen 16. ledna 1945. V Terezíně prodělal oboustranný zápal plic, bohužel i s ním musel pracovat. Později byl převezen do Flossenburgu. Následně: „…před koncem války prodělal tzv. pochod smrti z Flossenburgu do Dachau, při kterém zahynulo tisíce vězňů. Dne 24. dubna 1945 byli zajati americkou armádou a až do 8. května 1945 byli ve vesnici, kde žili na vlastní pěst. 8. května přijela pro ně česká armáda z Rokycan a 11. května se vrátil domů.“[4] Vroce 1946 byl zvolen velitelem olbramovického sboru.
  • Eduard Hošek – narozen roku 1911, sběrač kůží z Petrovic, po válce se s podlomeným zdravím vrátil domů.
  • Karel Peterka – tesař z Vrchotic. Informace o tom, zda přežil či nikoliv, nebyla dosud zjištěna.
  • Václav Zavadil – hokynář z Jesenice, okrskový velitel. Do 5. května 1945 vězněn v Terezíně.
  • Josef Jelínek – pravděpodobně členem také Sokola Jankov a sokolského amatérského divadla.[5] Nelze však jednoznačně určitě, že se jedná o jednu a tutéž osobu.

Výzva redakce: Uvítáme další informace o zmíněných bratrech hasičích. Za Vaše ohlasy předem děkujeme.

Zpracovala: Petra Myslínová Cejpková

Použité zdroje čerpání:

Doležal, Jakub. Střípky z mozaiky protektorátní společnosti: Německá okupace a její konec v politickém okrese Sedlčany (1939 – 1945). Příbram: Hornické muzeum, 2010. ISBN: 978-80-86869-09-4.

Sbor dobrovolných hasičů Olbramovice – webové stránky: https://sdholbramovice.estranky.cz/clanky/historie-sboru/historie-sboru-1896-1996.html

Amatérské divadlo – webové stránky: https://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=soubor&id=28293

Pohůnek, Pavel. Kronika Olbramovice (článek). 2016.

 

[1] Dnes se jedná o součásti okresů Příbram a Benešov, okres Sedlčany byl zrušen.

[2] Doležal, J. Střípky z mozaiky protektorátní společnosti. 2010, s. 207.

[3] Tamtéž.

[4] https://sdholbramovice.estranky.cz/clanky/historie-sboru/historie-sboru-1896-1996.html

[5] https://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=soubor&id=28293