Bohumil Křehlík: 23. března 1909 – 6. května 1945

Bohumil Křehlík jako mnoho ostatních českých vlastenců reagoval na výzvu Československého rozhlasu o poskytnutí lidské i materiální podpory probíhajícího pražského povstání. Na základě této výzvy se rozhodl zapojit do předpokládaných bojů v oblasti Modřan. V ranních hodinách dne 6. května 1945 se dohodl s mladým Julkem Boháčkem (1925 – 6. 5. 1945) a jeho motocyklu se rozjeli zapojit se do bojů v pražských ulicích. Bratr Křehlík byl ozbrojen pouze krátkou ruční palnou zbraní, neboť předpokládali, že zbraně pro boj s německými jednotkami získají od povstalců.

V objektu pražského arcibiskupství v Dolních Břežanech byla v průběhu války umístěna jednotka zbraní SS. Vzhledem k této skutečnosti proto bylo v Břežanech po propuknutí pražského povstání vyhlášeno stanné právo a obec se stala prakticky uzavřeným místem s hlídkami příslušníků SS rozmístěnými na všech přístupech do obce.

Jedna z hlídek, dislokovaná v prostoru silnice vedoucí z Ohrobce v místě proti současnému fotbalovému hřišti, oba mladé muže zastavila a podrobila osobní prohlídce. V jejím průběhu objevila u bratra Křehlíka střelnou zbraň, což byl důvod k zadržení obou mužů. Byli odvedeni k blízkému statku, postaveni čelem ke zdi a ranou do hlavy zastřeleni. Jejich pozdější identifikace byla v důsledku použití mezinárodními konvencemi zakázané munice možná pouze podle oděvů. Tuto smutnou událost dnes připomíná malá pamětní deska umístěná na zdi statku proti nově postavenému protonovému centru v Dolních Břežanech.