Narozen: 21.5.1903 v Cheznovicích, okres Rokycany
Popraven: 19.12.1944 v Mnichově
Ženatý, 3 děti
V zaměstnání působil jako stavitelský asistent, později jako stavební mistr. Po určité době se přestěhoval s rodinou do obce Olešná, která dříve patřila k okresu Rokycany. Nyní je součásti okresu Beroun. V obci se stal členem Sboru dobrovolných hasičů.
Již v roce 1941 se z několika občanů Olešné a Svaté Dobrotivé, dnes Zaječov, utvořila skupina, která se postupně zapojovala do odbojové činnosti proti nacistům, například rozšiřováním ilegálního tisku, zásobování rodin zatčených potravinovými lístky, přípravou sabotážních akcí apod. Skupina také vybudovala první ilegální kryt v roce 1943 v Jivinské hoře, kde se postupně ukrývali lidé, kterým hrozilo zatčení. Tajný úkryt byl také přímo v domě pana Josefa Štochla. Skupina také začala spolupracovat s ilegálním uskupením odbojářů v obcích Strašice a Osek. Při seznámení s Josefem Košťálkem, posledním členem III.ilegálního ÚVKSČ, který se skrýval v novém krytě v polesí Sokolovice u obce Újezd, se tato skupina stala centrem, kde se odbývaly různé porady partyzánského štábu . Schůzek se také zúčastnily další skupiny odbojářů například skupina pod vedením Karla Vokáče ze Strašic.
Po vyzrazení a objevení tohoto krytu u obce Újezd gestapem, došlo k velkému zatýkání občanů v okolí, které se postupně rozšiřovalo. Josef Štochl byl zatčen 9.2.1944 ve Zbirohu. Souzen byl v Norimberku a 19.12.1944 popraven v Mnichově.
Dopis na rozloučenou:
„A kdyby snad osud nedopřál mému životu, má duše bude patřit Vám, budu se na Vás dívat a Vaše životy chránit“
Psáno v Norimberku 19.10.1944
Konzultováno: s panem Václavem Štochlem, vnukem, bydliště Olešná č.p. 129, který zapůjčil veškerou dokumentaci. Použité písemnosti zpracoval Václav Štochl st., syn Josefa Štochla, dále paní Anna Rybáková a paní Jiřina Nikodémová, která byla mezi obyvateli krytu u Újezda při obsazení gestapem.
Josef Štochl - fotografie
Vyznamenání Josefa Štochla
Hasičské ocenění Josefa Štochla